top of page

Zvýši pandémia epidémiu obezity alebo obézni konečne schudnú a ľudia sa naučia v kľude jesť?

Aktualizováno: 31. 3. 2020

Nevynímajúc zdravotný a ekonomický dopad, ktorý prebiehajúca pandémia spôsobuje, opatrenia ktoré musíme všetci dodržiavať ovplyvnili výrazným spôsobom aj stravovanie, nakupovanie potravín a prípravu jedál. Väčšina z nás sa z dôvodu opatrení ocitla dlhodobo doma či už z dôvodu home-officu, povinnej karantény alebo z dôvodu starostlivosti o deti, ktorým zavreli školy a škôlky. Mnohým z vás doteraz hlavné jedlo dňa zabezpečovala jedáleň, reštaurácia, bistro či iný dovoz jedla priamo do práce. A mnohí z vás nie sú zvyknutí nakupovať na týždeň dopredu, ale skôr si nakúpia častejšie a v malom množstve. Väčšina si nakupuje potraviny len na zabezpečenie stravovania na raňajky a večeru a nie na veľké vyváranie hlavných jedál. Väčšina z vás nerieši či má v jedálničku správne zloženie živín či dostatok energie, keďže hlavné jedlo dňa doteraz zabezpečila buď reštaurácia poskytujúca menu alebo iná forma stravovacieho zariadenia poskytujúca plnohodnotné chody jedál. Nehovoriac o deťoch, ktoré mali tiež zabezpečené niekedy aj viaceré chody jedál v škole alebo škôlke a momentálne sa musia rodičia postarať o celodenné stravovanie nudiacich sa ratolestí.

Väčšine z nás sa výrazne zmenil režim a to nielen pracovný, ale aj stravovací spolu so zníženou mierou fyzickej aktivity. Ako nutričná terapeutka vidím momentálne dve roviny ku ktorým môže situácia viesť a budem sa snažiť veriť v druhú alternatívu. Na jednej strane môže domáca izolácia, obmedzený pohyb a narvané špajze múkou, cestovinami, ryžou a trvanlivými polotovarmi viesť ku nárastu epidémie obezity a skutočne sa môže väčšina populácie doslova „vykotúľať z karantény“ po mesiacoch zavedených obmedzení. Keďže vieme do istej miery odhadnúť ako ľudia zmýšľajú a fungujú, predpokladali by sme skôr tento scenár. Videli sme to najmä na tom ako z regálov obchodov mizla v prvom rade múka, cestoviny, konzervy, paštéty či polotovary. Na strane druhej môže však „strach“ o nedostatok potravín viesť ku striedmosti a premýšľaniu nad každou potravinou. Aj keď verím, že scenár prebiehajúci v Anglicku nie je zrovna našou inšpiráciou. Keď sme cez víkend telefonovali so strýkom z Anglicka, neveril že máme na raňajky zeleninu a ovocie a že je u nás v podstate dostať všetko, veď už aj tá múka je naspäť v regáloch. U nich v malom mestečku v Brightone je všetko doslova vybrakované, nikde žiadne jedlo... Tiež som minulý týždeň mala na raňajky biely chlieb a na obed biele cestoviny lebo verte či nie, celozrnné niekto vykúpil. Po dlhočiznej dobe som jedla u rodičov Karičku a zalievanú kávu. Život je zmena, ale v nedeľu pri nákupe boli regále opäť plné a bolo všetko dostať, takže tu problém skutočne nevidím. Potraviny skrátka budú a to najmä tie zdravé, ktorými je vhodné sa zásobovať ale prosím nie na mesiac dopredu, lebo to ovocie a zelenina vám nevydrží dlhšie ako týždeň. Osobne sa však scenára, že nebude jedlo neobávam, ale pre tých z vás ktorí máte nadváhu či obezitu...jedlo čoskoro nebude a treba sa uskromniť a myslieť na horšie časy... :)

Druhou rovinou je zdravie. Hlavným cieľom nás všetkých je ostať zdraví. Ako Prof. MUDr. Vladimír Krčméry DrSc. povedal, „ľadové medvede prežijú, ostatní budú musieť zamakať“. Asi už chápem prečo sa bol tatino včera kúpať v malom Dunaji. Samozrejme si vieme uvedomiť výhodu jedincov, ktorí sú fyzicky zdatní, pravidelne sa otužujú, dbajú na zdravé stravovanie, nemajú nadváhu alebo obezitu, sú nefajčiari či úplní abstinenti. Imunitný systém je z môjho pohľadu a z pohľadu každého kto mal kedy predmet imunológie najzložitejšia sústava ľudského organizmu. Ide o dokonalý a komplexný systém, ktorý nás okrem iného chráni aj pred patogénmi z prostredia, medzi ktoré patria aj vírusy. Kto teda roky posilňoval svoju imunitu a staral sa o svoje zdravie, môže byť pokojný. Vieme si predstaviť, že prejedanie sa polotovarmi, paštétami, mäsovými výrobkami či bielym pečivom zrejme imunitu neposilní, skôr naopak. Samozrejme neplatia všetky odporúčania pre každého, ale snažte sa zamerať na vyvážené stravovanie obsahujúce prevažne nutrične hodnotné a zdraviu prospešné potraviny. Teraz na stravovanie a prípravu jedál budete mať viac času ako kedykoľvek pred tým, využite preto tento čas rozumne a vráťte sa ku stravovaniu, ktoré je pre vás vhodné a podporí vaše zdravie aj imunitný systém. Potraviny, ktoré nájdete v dokumente Nákupný zoznam sú všetko zdravé potraviny, ktoré môžete zaraďovať do jedálnička. V prípade záujmu o konkrétne recepty alebo ďalšie individuálne odporúčania ma môžete kedykoľvek kontaktovať. Individuálny prístup je samozrejme vhodnejší ale niekomu môže pomôcť aj zoznam potravín, ktorý nájdete nižšie :)


Ale aby som neodbočovala od hlavnej témy. Pri práci s klientami som ako najväčší a najčastejší problém z ich strany vnímala nedostatok času na prípravu jedla a dokonca na skonzumovanie jedla. Áno, približne polovička klientov ktorí ma v nutričnej poradni navštevujú si nevedia nájsť čas na raňajky či obed a hladní dobiehajú zameškaný energetický príjem vo večerných hodinách kedy sa doslova prejedajú všetkým možným čo nájdu. Alebo keď si počas dňa na príjem jedla čas nájdu, zjedia ho svetelnou rýchlosťou lebo veď jedenie je strata času a treba sa ponáhľať vybaviť, zariadiť... Takže teraz väčšina z vás nemá výhovorku, že sa musíte ponáhľať a ani že sa nemáte čas naobedovať či naraňajkovať. Využite prosím toto obdobie na zrovnanie si priorít v živote, nájdite si čas na varenie, na kľudné stolovanie bez naháňania sa za ďalším stretnutím alebo pracovnou povinnosťou. Tí, ktorí ste nemali čas vyskúšať všetky recepty z jedálničkov ktoré som vám spracovala, teraz sa k nim môžete vrátiť a máte vymyslené stravovanie minimálne na mesiac. Budem teda veriť tejto druhej verzii, kedy si ľudia nájdu čas na varenie, na pokojné stolovanie s rodinou a na pravidelnosť v stravovaní počas dňa.

Čo sa týka nakupovania potravín, po včerajšej návšteve obchodu som skutočne videla plné regále potravín. Potravín je dosť pre každého, nenakupujte teda na mesiac dopredu. Myslite na tú babičku, ktorá sa ohrozila návštevou obchodu a stojí pred regálmi v obchode a neušla sa jej múka alebo pečivo. Čo spraví oslabená stará babička? Pôjde potraviny hľadať do ďalšieho a ďalšieho obchodu. Myslime prosím na najzraniteľnejších a nezásobujme sa nezmyselne dopredu. Samozrejme každodenné návštevy supermarketov asi tiež nie sú rozumná voľba však? Nakúpte si dopredu minimálne na týždeň (tak nakupuje väčšina ľudí) alebo si objednajte potraviny z donáškových služieb potravín ako Freshbox, Gazdovia alebo Lunys. Nehovoriac o mladíkoch, ktorí za vás pôjdu aj nakúpiť ak by ste sa báli zájsť do obchodu sami. Možností je mnoho, takže nezmyselné zásobovanie nie je na mieste. Každopádne, sú potraviny ktoré si môžete nakúpiť v trošku väčšom množstve a môžete ich využívať aj dlhšie bez toho aby sa pokazili. Ja mám napríklad tieto potraviny takmer vždy doma aj vo väčšom množstve lebo viem, že vydržia:


Oriešky a semienka

Sušené ovocie, strúhaný kokos

Vločky (ovsené, špaldové, pohánkové) a sypané müsli

Celozrnný kus-kus, quinoa, pohánka, bulgur

Celozrnné cestoviny a špagety, strukovinové cestoviny

Knäckerbrot, maces

Bazalkové pesto, horčica

Krabičkový celozrnný žitný chlieb (zmes na prípravu chleba – múka, droždie + semienka)

Arašidové maslo, med, domáce džemy od babičky

Rybičkové konzervy (tuniak, sardinky, makrela)

Strukoviny (červená šošovica, fialová a biela fazuľka, cícer, hrášok)

Mrazené zeleninové zmesi

Mrazené bobuľovité ovocie (lesná zmes, maliny, čučoriedky, jahody)

Ku týmto potravinám môžete následne dokupovať ďalšie potraviny, ktoré by sa vo väčšom množstve pokazili. Prosím, ani tieto potraviny nemusíte kupovať na kilá, skôr ide o potraviny, ktoré sú vhodné na konzumáciu, sú zdravotne prospešné a zároveň dlho vydržia. Zdieľam s vami aj nákupný zoznam, ktorý poskytujem bežne klientom, aby sa mohli lepšie orientovať v tom, po čom v obchode siahnuť. Keďže mnoho z vás trávia momentálne viac času nad tým čo nakúpiť aby sme ostali najmä zdraví, tu je zoznam ktorý mám aj ja nalepený v skrinke v kuchyni a keď mi dochádza inšpirácia čo nakúpiť, vždy mi pomôže vymyslieť niečo čo sme napríklad dlho nemali :)


V neposlednom rade by som Vám rada odporučila ostať vo forme aj vďaka skvelým odborníkom z tímov trénerov z Cvičiska a FitNation, ktorí pre Vás každý deň pripravujú špičkové tréningy, ktoré si teraz môžete vyskúšať úplne všetci :)


Verím, že vám niektoré rady pomôžu a že sa všetci aj vďaka tejto situácii naučíme viac starať o svoje zdravie, ktoré máme len jedno...


S láskou, Petronela


315 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše