top of page
Petronela Paulová

Bratislava

Slovensko

      Česká republika 

Masarykova Univerzita 

      Lekárska fakulta

         (2012 - 2015) 

   Institut klinické a  

     experimentální

    medicíny (2014) 

           

 Masarykov 

Onkologický ústav

 Bakalárska práca

    Kodaňská univerzita

        Vedecká fakulta

           (2015 - 2017)

       Kodaň

      Dánsko

Nutričná terapeutka

 Bakalársky titul 

Autorka dietologickej knižky

Ústav vedy o výžive

   Diplomová práca

  Kandidátka vied

 vo výžive človeka

        MSc. titul 

  Ústav vedy o výžive 

        a potravinách

 Vedecká pracovníčka

Screen Shot 2020-01-27 at 12.09.32.png

Založenie Nutričnej poradne NellaVita

  Klinika Rehabilica 

Nutričná terapeutka

 Biomedicínske centrum

Slovenská akadémia vied

           PhD štúdium

 Bratislava

 Slovensko

  Ústav vedy o výžive 

Vedecká práca v rámci PhD

Kodaň, Dánsko

Črevný mikrobióm 

Jesenná škola

Ebberup, Dánsko  

Národný onkologický ústav

Nutričná terapeutka

EASO Manažment obezity
Letná škola
Annecy, Francúzko

Biomedicum Helsinki
Prax manažment obezity
Helsinki, Fínsko

 

 Biomedicínske centrum
Slovenská akadémia vied
       Vedecký pracovník

O MNE

 

Vitajte na stránkach ktoré sú venované výžive a všetkým vám, ktorí prahnete po skutočných a vierohodných informáciách od niekoho kto zasvätil tejto oblasti viac ako sedem rokov intenzívneho štúdia. Takmer tri roky života v srdci Kodane, obklopená rôznymi kultúrami ale hlavne tou dánskou, ovplyvnili spôsob akým žijem každý deň. Bicykel je môj najlepší dopravný priateľ,  zmenila som spôsob akým pripravujem jedlo a vyberám potraviny, našla som si k cestu k vychutnávaniu kávy keďže to bol jediný spôsob ako prežiť daždivé a hmlisté dánske počasie a stále sa snažím prísť na to o čom je v skutočnosti "hygge" a prečo sú Dáni jedným z najšťastnejších národov sveta. Život v zahraničí bola bezpochyby najlepšia skúsenosť akú som mohla počas štúdia zažiť a okrem vedomostí a skúseností získaných na jednej z najlepších vedeckých univerzít, som našla veľkú vášeň vo fotografii a stylovaní jedál, a preto verím že budú pre vás moje recepty zo Škandinávskym nádychom inšpiráciou. 

Verím v jedlá pripravené s láskou a v teple domova. Verím že by sme mali konzumovať čo najviac plodov a potravín nezmenených človekom a technológiami. Tiež som presvedčená, že by sme mali jesť čo najviac sezónnych potravín z lokálnych zdrojov. Avšak aj keď som veľkou zástankyňou zdravého životného štýlu a racionálnej výživy, myslím si že nikomu nezaškodí dopriať si bez výčitiek kúsok koláčika. Tiež si myslím, že ak by sme každý v tichosti načúvali nášmu vnútornému hlasu, počuli by sme, že nemáme sedieť celý deň v kancelárii, že by sme si mali radšej nakrájať jablko ako rýchlo zajesť chute na sladké čokoládovou tyčinkou, alebo že si máme radšej zdriemnuť než vypiť energetický nápoj. Tiež by nám zrejme hlas našepkal, že sa máme radšej prejsť alebo zabicyklovať ku najbližšej farme, nazbierať si zeleninu a pripraviť si z nej teplú polievku, ako sa autom zastaviť pri nabližšom "drive in" a objednať si niečo zabalené v papieri čo sa ani nedá nazvať jedlom. Keď to znie tak jednoducho, prečo skrátka každý nepočúvame naše vnútorné hlasy a nesršíme zdravím? Je vôbec možné si nájsť čas a priestor a zaujímať sa o to čo jeme alebo si dovoliť vybehnúť po práci do lesa a nadýchať sa čerstvého vzduchu? Po rokoch štúdia a nadobudnutých skúsenostiach vám chcem pomôcť na ceste za hľadaním správnej výživy pre každého z vás, či už trpíte nadváhou, tráviacimi ťažkosťami, potravinovými alergiami alebo trpíte kardiovaskulárnym či onkologickým ochorením. Počas štúdia a v praxi som sa stretla s mnohými prípadmi a ochoreniami súvisiacimi s výživou a som presvedčená, že to ako a čo jeme má značný vplyv na naše zdravie a rovanko môžeme zložením stravy ovplyvniť mnohé ochorenia či už v rámci ich prevencie alebo aj popri samotnej liečbe. Verím, že vám môžem s vašimi ťažkosťami pomôcť prostredníctvom poradenstva a nenútenej formy vzdelávania sa v oblasti výživy a stravovania. Cieľom konceptu NellaVita je zdielanie overených informácií podaných zrozumiteľnou a snáď aj trochu zábavnou formou, ktoré sú tu pre vás od niekoho kto strávil zatiaľ sedem rokov intenzívnym štúdiom výživy tak, aby vám pomohol pochopiť a odpovedať si na tak jednoduchú ale zároveň tak zložitú otázku ktorú si pokladáte každý deň:

"Čo mám teda jesť aby som ostal zdravý?" 

Volám sa Petronela a pochádzam z malého mestečka na juhu Slovenska. Aj keď som od malička snívala o tom že budem raz doktorka alebo fotografka a nikdy som nepočula od nikoho vetu "raz budem nutričnou terapeutkou", nakoniec som sa rozhodla jednou stať. Prijatím na Lekársku fakultu v odbore Nutričný terapeut sa začala moja nutričná cesta. Po troch rokoch intenzívneho štúdia prevažne klinickej výživy, obklopená lekárskym a klinickým prostredím, som sa rozhodla mierne obohatiť moje klinické vedomosti o tie z vedeckej oblasti a rozhodla sa presťahovať do Kodane. Nastúpenie na magisterský program na Vedeckú fakultu Kodaňskej univerzity bolo najlepšie rozhodnutie aké som mohla v tom čase v živote urobiť. Vďaka tomu som počas štúdia nadobudla znalosti a skúsenosti z lekárskeho aj z vedeckého prostredia. Popri štúdiu som sa stala spoluautorkou dietologickej knihy pre pacientov s gastrointestinálnymi ochoreniami. Odborné znalosti som získala z rôznych nemocníc, kliník, nutričných poradní, laboratórií či výskumných centier. Profesne ma najviac zaujíma výskum vplyvu výživy na črevný mikrobióm a črevnú priepustnosť, ktorému sa momentálne intenzívne venujem na doktorandskom štúdiu. Pracujem aj ako nutričná terapeutka v klinike a tiež v ambulancii pre klinickú výživu v Biomedicínskom centre. Popri štúdiu som si otvorila nutričnú poradňu v ktorej sa zameriavam prevažne na liečebnú výživu a na nastavenie vhodnej výživy pri rôznych ochoreniach. Špeciálne sa zameriavam na výživu a intervenciu onkologických pacientov, a to v rámci nutričnej starostlivosti o onkologických pacientov v Národnom onkologickom ústave. Som presvedčená, že poskytnutie starostlivosti v oblasti výživy pre onkologických pacientov je nevyhnutnou súčasťou ich liečby a preto ma nesmierne teší že mám možnosť byť súčasťou starostlivosti o výživu onkologických pacientov, keďže som práve tento cieľ mala od začiatku štúdia výživy. 

Verím, že aj na Slovensku a hlavne v slovenskom zdravotníctve začne mať výživa a predovšetkým liečebná výživa svoje zaslúžené miesto a že sa liečebná výživa začne považovať za platnú súčasť liečby pacientov a v podstate sa racionálne stravovanie stane súčasťou prevencie ochorení a zdravia celej populácie. Každý môže začať od seba a zaujímať sa o svoje zdravie a o to čo si každý deň vkladá do nákupného košíka a čo sa rozhodne skonzumovať na raňajky, obed či večeru. Som tu pre vás aby som vám v tomto procese pomohla a naviedla vás na stravovanie a výživu ktorá je vhodná práve pre vás, s ohľadom na váš zdravotný stav. Verím, že príspevky na tejto stránke a osobné konzultácie si nájdu tých, ktorí ich najviac potrebujú a prispejem k tomu aby sa aj u nás na Slovensku výživa dostala trošku viac do povedomia ľudí, spoločnosti, zdravotníkov a vás čo čítate tieto slová.

                                                                            Teším sa na stretnutia a vaše príbehy...

 

Vaša Petronela ♥︎

Foto 1_edited.jpg
bottom of page